Ogólnopolski program edukacyjny „Zdrowo i Sportowo” miał na celu zwiększanie aktywności fizycznej wśród dzieci w wieku przedszkolnym, rozwijanie ich sprawności motorycznej i koordynacji ruchowej oraz kształtowanie zdrowych nawyków już od najmłodszych lat.
Zajęcia realizowane były we wszystkich grupach wiekowych i dostosowane do możliwości rozwojowych oraz indywidualnych predyspozycji dzieci. W ramach programu przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych grach i zabawach ruchowych z elementami biegu, skoków, rzutów i chwytów, ćwiczeniach gimnastycznych oraz zajęciach terenowych wzbogaconych
o elementy sportów drużynowych.
Podczas zajęć wykorzystywano różnorodne przybory i pomoce sportowe, takie jak piłki, obręcze, szarfy, chusty animacyjne oraz drabinki koordynacyjne. Dzieci brały również udział w aktywnościach integracyjnych, które sprzyjały rozwijaniu współpracy w grupie, kształtowaniu postawy fair play oraz czerpaniu radości ze wspólnej aktywności ruchowej.
W II półroczu zrealizowaliśmy następujące scenariusze zajęć sportowych:
- „Woda”;
- „Wiosna”
- „Pogoda”
- „Moje Miasto”
- „Wielkanoc”
- „Powietrze”
- „W parku”
- „Parkowa Miniolimpiada”
- „Sztafeta czterech pór roku”
- „Pszczółki”
- „Wyprawa do lasu”
- „Podwodna kraina”
- „Safari”
- „Piraci”
- „Lato”
W/w zajęcia sportowe miały głównie na celu:
- doskonalenie sprawności ogólnej,
- ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- rozwijanie szybkości reakcji;
- ćwiczenie równowagi ciała;
- kształtowanie orientacji przestrzennej,
- poprawę koordynacji,
- rozwijanie współpracy w grupie,
- kształtowanie gibkości;
- wzmacnianie siły i sprawności nóg;
- podnoszenie ogólnej sprawności i wydolności organizmu;
- wzmacnianie mięśni rąk i obręczy barkowej;
- kształtowanie szybkości i refleksu;
- wzmocnienie mięśni ramion i obręczy barkowej
- naukę kroku odstawno-dostawnego, czworakowania w tył;
- wzmacnianie mięśni brzucha i grzbietu, czynne wydłużanie kręgosłupa oraz rozciąganie mięśni piersiowych;
- wzmacnianie siły mięśni postawnych;
- ćwiczenia oddechowe i wydolnościowe;
- rozwijanie koordynacji oko-ręka, rozwijanie koncentracji i spostrzegawczości;
- poznanie zasad zachowania w sytuacjach zagrożenia;
- współpracę w parach.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach sportowych, wykazując duże zaangażowanie i aktywność. Z zainteresowaniem podejmowały nowe wyzwania ruchowe, doskonaląc swoje umiejętności oraz ucząc się współdziałania z innymi. Zajęcia dostarczały im wielu pozytywnych emocji, a jednocześnie sprzyjały rozwijaniu sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej.
Realizacja programu stworzyła dzieciom możliwość aktywnego spędzania czasu
w atrakcyjnej formie, a także przyczyniła się do kształtowania pozytywnych nawyków związanych z codzienną aktywnością fizyczną. Poprzez zabawę dzieci zdobywały nowe doświadczenia ruchowe i rozwijały świadomość znaczenia ruchu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
https://photos.app.goo.gl/mfgaFtKmZQMjqDRQ6 <——– Galeria zdjęć




















