63 280 30 43

sekretariat@przedszkole-tuliszkow.pl

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia 2021

2 kwietnia  Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Tuliszkowie po raz kolejny włączyło się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Kubuś Puchatek specjalnie na ten dzień założył niebieską koszulkę, a tym samym dołączył do akcji „SERCE DLA AUTYZMU

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2 kwietnia obchodzony jest na całym świecie.
Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby
ze spektrum autyzmu oraz ich najbliżsi (m.in. izolacji, dyskryminacji, braku opieki i wsparcia).

W tematykę wprowadziły dzieci filmy: „Amazing Things Happen-Polish” oraz Bajka terapeutyczna o jeżu: ”Czy mogę się przytulić”, które miały na celu podnieść świadomość dzieci, budować zrozumienie i akceptację nad innością ludzi objętych spektrum autyzmu. Tego dnia dzieci dowiedziały się, że osoby takie to ludzie, którzy muszą mieć poukładany, powtarzalny i dający się przewidzieć świat. Autyzmem nie można się zarazić, a wszyscy Ci, którzy się z nim zmagają, potrzebują jak inni zrozumienia
i oddanych przyjaciół.

Pomimo tego, iż niestety nie mogliśmy tego dnia być razem w naszym przedszkolu każdy z nas mógł wyrazić swoją solidarność: ubrać się na niebiesko, wykonać niebieskie serce. Poniżej prezentujemy kilka informacji, które pomogą przybliżyć tematykę autyzmu i jeszcze lepiej zrozumieć dzieci nim dotknięte.

Autyzm jest poważnym całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną. Objawia się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, ale dzięki odpowiedniej opiece i odpowiedniej terapii można poprawić jej funkcjonowanie.

Ostatnie wpisy

Serce dla Medyka

Serce dla Medyka

Solidarność i wzajemne wsparcie to wartości bliskie całemu Przedszkolu im. Kubusia Puchatka w...

Wiosenne świętowanie

Wiosenne świętowanie

Początek nowej pory roku, Światowy Dzień Zespołu Downa i Światowy Dzień Wody oraz Wielkanoc były...